KONU 2 - ÖRÜNTÜLER

BÖLÜM 5 - ŞEKİL ÖRÜNTÜLERİ


Şekil örüntülerinin her adımında bazı şekillerin sayısı sabit miktarda artmakta veya azalmaktadır.

Şekil Örüntüsü

Yukarıdaki şekil örüntüsünün dördüncü adımını bulalım.

Verilen şekil örüntüsünde sayısı değişen şekil elmadır. Birinci adımda 2, ikinci adımda 4 ve üçüncü adımda 6 elma bulunmaktadır. Bu sayıları art arda yazarsak, aşağıdaki sayı örüntüsünü elde ederiz.

2, 4, 6, ?

Daha önce öğrendiklerimizi kullanarak, dördüncü terimin 8 olması gerektiğini buluruz. Buna göre, son adımda 8 elma olması gerekir.

Şekil Örüntüsü Cevap

Şekil örüntülerinde önemli olan tek şey, örüntüdeki şekil sayısı değildir. Bir şekil örüntüsündeki şekillerin hangi konumlara ekleneceği veya hangi konumlardan çıkarılacağı da doğru sonuca ulaşabilmek için aynı ölçüde önemlidir.

Yukarıdaki örneği bir sayı örüntüsü haline getirip dördüncü adımda sekiz elma olduğunu bulmuştuk. Fakat ilk üç adıma dikkat edersek, her adımda eklenen iki elmanın en üste yan yana yerleştirildiğini görürüz. Eğer bu kurala da uymazsak, elma sayılarını doğru bulduğumuz halde yanlış bir sonuca ulaşmış oluruz.

Şekil Örüntüsü

Bir şekil örüntüsünde birden fazla çeşit şekil olabilir. Yalnız, önemli olan sayısı değişen şekillerdir.

Şekil Örüntüsü

Yukarıdaki şekil örüntüsünün dördüncü adımını bulalım.

 

Verilen şekil örüntüsünde iki farklı şekil görmekteyiz: üçgen ve kare. Adımları karşılaştırdığımızda, üçgenin her zaman bir tane olduğunu ama karelerin sayısının değiştiğini görürüz. Bu nedenle, dikkat etmemiz gereken şey karelerin sayısıdır.

İlk adımda 0, ikinci adımda 3 ve üçüncü adımda 6 kare görüyoruz. Bu sayıları art arda yazarsak, bir sayı örüntüsü elde etmiş oluruz.

0, 3, 6, ?

Buna göre, dördüncü adımda 9 kare olması gerekir.

Ayrıca, bu karelerin şekle yerleştirilmesine de dikkat ederek, 4. adımın aşağıdaki gibi olduğunu buluruz.

Şekil Örüntüsü

Şekil örüntülerinde bir şeklin sayısı her adımda azalabilir.

Şekil Örüntüsü

Yukarıdaki şekil örüntüsünün dördüncü adımını bulalım.

 

Bu örüntüde sayısı değişen şey, dikey olarak üst üste dizilmiş karelerdir.

İlk adımda üst üste dizilmiş 5, ikinci adımda 4 ve üçüncü adımda 3 kare görüyoruz. Buna göre, 4. adımda üst üste dizilmiş 2 kare olması gerekir. Yatay olarak yan yana yerleştirilmiş karelerin sayısı değişmemektedir.

Şekil Örüntüsü