EBOB-EKOK PROBLEMLERİ - KONU TESTİ-2

KALAN SÜRE: 
SORU 1

Soru 1: 300 cm boyunda ve 390 cm eninde bir duvara, tamamını kapatacak şekilde, kare şeklinde fayans kaplanacaktır. Bu iş için en az kaç fayans kullanılması gerekir?

SORU 2

Soru 2: 60 metre ve 75 metre uzunluğunda iki ip eşit parçalar halinde kesilecektir. Her bir parçanın boyu en fazla kaç metre olabilir?

SORU 3

Soru 3: Bir kümesteki tavuklar üçerli, beşerli ve altışarlı sayıldığında her zaman 1 tavuk artmaktadır. Buna göre kümeste en az kaç tavuk vardır?

SORU 4

Soru 4: Ali elindeki 80 mavi ve 90 kırmızı şekerin tamamını, her birinde eşit miktarda olacak ve her bir pakette aynı renkte şekerler olacak şekilde hediye paketleri haline getirecektir. Buna göre her pakette en fazla kaç şeker olabilir?

SORU 5

Soru 5: Zeynep her 6 günde bir, Ayşe ise her 9 günde bir çamaşırhaneye gitmektedir. Zeynep ile Ayşe, en son 1 Ekim de çamaşırhanede karşılaştıklarına göre, bir sonraki karşılaşmaları hangi güne rastlar?

SORU 6

Soru 6: 15 kız ve 20 erkekten oluşan bir sınıftaki öğrencilerden, kızlar ve erkekler farklı grupta olacak şekilde, basket takımları oluşturulacaktır. Her bir takımda en fazla kaç öğrenci olabilir?

SORU 7

Soru 7: Kenar uzunlukları 60 m, 60 m, 90 m ve 120 m olan dörtgen şeklindeki bir arazinin etrafına, köşelere de birer tane gelecek şekilde eşit aralıklarla direk dikilecektir. Bu iş için en az kaç direğe ihtiyaç duyulur?

SORU 8

Soru 8: Ali’nin 280 tane kitabı vardır. Ali’nin kitaplarını 20’şerli, 25’erli ve 12’şerli gruplara ayrılabilmesi için kaç kitabının daha olması gerekir?

SORU 9

Soru 9: 35 elma ve 45 nar, tüm poşetlerdeki elma ve nar sayıları eşit olacak şekilde, karışık olarak poşetlenecektir. Her bir poşette en az kaç nar olmalıdır?

SORU 10

Soru 10:Ali, Ayşe ve Mustafa sırasıyla 3, 4 ve 5 günde bir aynı sinemaya gitmektedir. Bugün üçü birden gittiğine göre, bugünden sonra, bir sonraki buluşmalarına kadar Ali kaç kere sinemaya gitmiş olur?

Yukarı Çık