EBOB-EKOK PROBLEMLERİ - KONU TESTİ-3

KALAN SÜRE: 
SORU 1

Soru 1: 12, 15 ve 18'e kalansız bölünmesi için, 190 sayısına en az kaç eklenmelidir?

SORU 2

Soru 2: Ali cevizlerini 5'erli, 10'arlı ve 15'şerli ayırdığında her defasında 3 ceviz artmaktadır. Ali'nin ceviz sayısı en az kaçtır?

SORU 3

Soru 3: 48 mavi, 60 turuncu ve 72 yeşil boncuk, farklı renkler birbirine karıştrılmadan ve her grupta aynı sayıda boncuk olacak şekilde gruplandırılmak isteniyor. Eğer, her bir gruptaki boncuk sayısının tek basamaklı bir sayı olması gerekiyorsa, bir grupta en fazla kaç boncuk olabilir?

SORU 4

Soru 4: Kısa kenarı 12 cm ve uzun kenarı 15 cm olan dikdörtgen şeklindeki fayanslarla tamamı kaplanabilecek en küçük karenin bir kenar kaç santimetredir?

SORU 5

Soru 5: Ali sevdiği bir çikolatayı bir marketten tanesi 6 liraya almaktadır.Mehmet ise, aynı çikolata için farklı bir marketten 8 liraya almaktadır. Ali ve Mehmet çikolatalara şu ana kadar aynı miktar para ödemişse, Ali şu ana kadar en az kaç çikolata almıştır?

SORU 6

Soru 6: Bir evde takılı olan ampüllerden biri her 45 güne bir, diğeri ise her 81 güne bir patladığı için değiştirilmektedir. Bugün her ikisi birden değiştirildiyse, kaç gün sonra ampüllerin ikisi birden patlar?

SORU 7

Soru 7: 30 koyun ve 36 keçi, ağıllara eşit sayılarla dağıtılacaktır. Her bir ağılda yalnız keçi, ya da yalnız koyun olması gerekiyorsa, bu iş için en az kaç ağıl kullanılmalıdır?

SORU 8

Soru 8: Neşe'nin 54 biber ve 81 domates tohumu vardır ve bu tohumları sıralar halinde ekecektir. Her sırada yalnız bir çeşit bitki çıkması için Neşe bir sıraya en fazla kaç tohum ekebilir?

SORU 9

Soru 9: Bir grup arkadaş futbol takımları kurup bu takımlar arasında turnuva yapacaktır. Her bir takımda 4, 5 ve 6 kişi olacak şekilde takımlar kurulduğunda 1 kişi eksilmektedir. Bu arkadaş grubu en az kaç kişiden oluşmaktadır?

SORU 10

Soru 10: 50 kişilik bir sınıfta, fen öğretmeni yoklamadaki sıraya göre öğrencilere sorular yöneltmektedir. 5'inci isimden başlayarak ve her defasında 4 isim atlayarak, yoklama listesinde karşılaştığı isme bir kimya sorusu sormaktadır. Ayrıca, 6'ıncı isimden başlayarak ve her defa 5 isim atlayarak listede karşılaştığı öğrenciye bir biyoloji sorusu sormaktadır. Eğer Mehmet'e hem kimya hem biyoloji sorusu sormuşsa, Mehmet yoklama listesinde kaçıncı sıradadır?

Yukarı Çık