EŞ-EŞİT OLASILIKLI OLAYLAR ÇÖZÜMLÜ SORULAR TEST-1

KALAN SÜRE: 
SORU 1

Soru 1: TURUNCU kelimesinin harflerinin her biri, bir kağıda yazılarak torbaya atılmıştır. Rasgele çekilen bir harfin U olma olasılığı aşağıdakilerden hangisidir?

SORU 2

Soru 2: Atılan hilesiz bir zarın sonucunun tam kare bir sayı olma olasılığı aşağıdakilerden hangisidir?

SORU 3

Soru 3: Atılan hilesiz bir zarın tek gelme olasılığı aşağıdakilerden hangisidir?

SORU 4

Soru 4: Bir torba içerisinde 2 yeşil, 3 mavi, 4 kırmızı ve 5 siyah top vardır. Rasgele çekilen bir topun hangi renkte olma olasılığı diğerlerinden fazladır?

SORU 5

Soru 5: Bir torba içerisinde kırmızı ve yeşil toplar bulunmaktadır. Bu torbadan rasgele çekilen bir topun yeşil gelme olasılığı ${2 \over 5}$ ise, kırmızı gelme olasılığı kaçtır?

SORU 6

Soru 6: Bir köyde yaşayan 100 kişinin 30'u yeşil gözlü, 20'si mavi gözlü ve geri kalan 50'si kahverengi gözlüdür. Bu köyde, rasgele karşılaşılan birinin yeşil gözlü olma olasılığı aşağıdakilerden hangisidir?

SORU 7

Soru 7: Erhan'ın henüz okumadığı 7 bilimkurgu, 8 polisiye ve 5 macera romanı vardır. Okumaya başlamak için gözünü kapatıp rasgele bir kitap seçen Erhan'ın bilim kurgu kitabı seçmiş olma olasılığı hangidir?

SORU 8

Soru 8: Orhan aklında 1'den 9'a kadar rasgele bir sayı tutmuştur. Orhan'ın aklında tuttuğu sayının asal bir sayı olma olasılığı aşağıdakilerden hangisidir?

SORU 9

Soru 9: Filiz'in 8 mavi ve bir miktar da siyah tükenmez kalemi vardır. Kalemleri içinden rasgele birini seçtiğinde siyah çıkma olasılığı 0,6 ise Filiz'in kaç adet siyah tükenmez kalemi vardır?

SORU 10

Soru 10: İçerisinde siyah ve kırmızı toplar olan bir torbaya 10 siyah top daha eklendiğinde siyah top çekme olasılığı iki katına çıkmaktadır. Buna göre, başlangıçta torbada hangi renkten kaç top olabilir?

Yukarı Çık