EŞ-EŞİT OLASILIKLI OLAYLAR ÇÖZÜMLÜ SORULAR TEST-2

KALAN SÜRE: 
SORU 1

Soru 1: LEYLA ve bir arkadaşı isimlerinin harflerini özdeş kağıtlara yazıp bir kutuya atmıştır. Bu kutudan rasgele çekilen bir harfin L veya A olma olasılıkları eşitse, Leyla'nın arkadaşının ismi aşağıdakilerden hangisi olabilir?

SORU 2

Soru 2: 1'den 50'ye kadar (1 ve 50 de dahil) olan sayılardan rasgele birini seçip iki ile çarptığımızda, sonucun tam kare olma olasılığı aşağıdakilerden hangisidir?

SORU 3

Soru 3: Atılan hilesiz bir zarın çift gelme olasılığı ile içerisinde toplam 12 özdeş sarı ve siyah topların olduğu bir kutudan sarı top çekme olasılığı eşitse, bu kutuda toplam kaç siyah top vardır?

SORU 4

Soru 4: Ali hilesiz iki zar atmış, birinci zarda gelen sayı kadar beyaz ve ikinci zarda gelen sayı kadar kırmızı topu bir kutuya atmıştır.

Bu kutudan rasgele bir top çekildiğinde beyaz olma olasılığı ${1 \over 5}$ ise ikinci zar kaç gelmiştir?

SORU 5

Soru 5: Bir torbada 2 kırmızı, 5 beyaz ve bir miktar da mavi top vardır. Bu torbadan rasgele çekilen bir topun mavi gelme olasılığı diğer renklerden daha yüksekse, bu torbada en az kaç top vardır?

SORU 6

Soru 6: Geçen sene sınıf mevcudu 15 olan bir sınıfta, sınıf başkanı tüm öğrenciler arasından rasgele seçilen kurayla belirlenmektedir. Bu sene sınıfa yeni bir erkek öğrenci transfer olmuştur ama bu durum sınıf başkanının erkek olma olasılığı değiştirmemiştir. Buna göre, sınıfa 4 kız öğrenci daha transfer olursa, sınıf başkanının kız seçilme olasılığı aşağıdakilerden hangisi olur?

SORU 7

Soru 7: 1'den 100'e kadar olan sayılardan biri rasgele seçilecektir. Buna göre, aşağıdaki olaylardan hangisinin olasılığı en yüksektir?

SORU 8
TEOG Eşolasılıklı olaylar

I. Mavi toplardan ikisini kutudan çıkarma

II. Kutuya bir sarı top ekleme

III. Kırmızı bir topu kutudan çıkarma

Soru 8: Yukarıdaki işlemlerin hangisi veya hangileri yapıldığında kutudan çekilen rasgele bir topun sarı, mavi veya kırmızı gelme olasılıkları birbirine eşit olur?

SORU 9
TEOG Eşolasılıklı olaylar

Soru 9: Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

SORU 10

Soru 10: Salih'in öğrencisi olduğu okulda 16 sınıf ve her sınıfta 32 öğrenci vardır. Bir gezi için bu okuldan rasgele bir öğrenci seçilecektir. Gezi için Salih'in seçilme olasılığı aşağıdakilerden hangisidir?

Yukarı Çık