EŞ-EŞİT OLASILIKLI OLAYLAR ÇÖZÜMLÜ SORULAR TEST-3

KALAN SÜRE: 
SORU 1

Soru 1: İçerisinde Türkiye'nin de olduğu $16$ ülkenin her birinden $2^4$ uzman bilimsel bir toplantı için bir araya gelmiştir. Konferansı yürütmek için bu uzmanlar arasından bir kişi rasgele seçilecektir.

Seçilen uzmanın Türkiye'den olma olasılığı aşağıdakilerden hangisidir?

SORU 2

Soru 2: Vedat, 1'den 100'e kadar olan sayılardan rasgele birini seçip karekökünü almıştır. Bulduğu sayının bir tam kare olma olasılığı aşağıdakilerden hangisidir?

SORU 3

Soru 3: İçerisinde siyah ve kırmızı topların olduğu bir kutudan çekilen topun siyah olma olasılığı ${3 \over 5}$'tir. Bu kutuda toplam $20$ top olduğuna göre, topların kaçı kırmızıdır?

SORU 4

Soru 4: Türkan'ın $12$ siyah ve $8$ beyaz tokası vardır. Rasgele seçtiği bir tokanın beyaz çıkma olasılığı $a \over b$'dir. $a$ ve $b$ aralarında asal tam sayılar olduğuna göre $a+b$ aşağıdakilerden hangisidir?

SORU 5

Soru 5: Rasgele karıştırılmış bir sınıf listesi ile gelen Tarih öğretmeni, listenin başından başlayarak bu listede gördüğü her 6. öğrencinin ismini okuyup bir soru sormaktadır. Listenin sonuna ulaştığında ise durmaktadır. İçerisinde Selin'in de bulunduğu $45$ kişilik bu sınıfta Selin'e soru sorulma olasılığı aşağıdakilerden hangisidir?

SORU 6

Soru 6: İçerisinde toplam $10^5$ ağaç bulunan bir ormandaki ağaçların $10^4$'ü çam ve $10^3$'ü köknardır. Bu ormandan seçilen rasgele bir ağacın çam olma ihtimali köknar olma ihtimalinin kaç katıdır?

SORU 7

Soru 7: Seda'nın 2 adet 100TL, 3 adet 50TL, 5 adet 20TL ve 5 adet 10TL kağıt parası vardır. Bu paralar içerisinden rasgele birini seçip bu paranın tümüne tanesi 10TL olan kitaplardan alacaktır. Seda'nın 3'ten fazla kitap alma olasılığı aşağıdakilerden hangisidir?

SORU 8
TEOG Eşolasılıklı olaylar

Soru 8: A şehrinden yola çıkan Serhat tatilini geçirmek için diğer şehirlerden (B, C, D, E, F) birini seçip, yukarıda gösterilen rotada ilerleyecektir. A şehrinden F şehrine kadar olan bu yol, şehirlerin içerisinden geçtiğine göre, Serhat'ın C şehrini görme olasılığı aşağıdakilerden hangisidir?

SORU 9
TEOG Eşolasılıklı olaylar

Soru 9: Koordinat sisteminde belirlenen 9 noktadan (A, B, ..., I) ikisi seçilip, bu noktalardan geçen bir doğru çizilecektir. Noktalardan biri A olarak belirlendiğine ve diğeri geri kalan 8 noktaarasından rasgele eşit olasılıklı bir şekilde seçileceğine göre, çizilen doğrunun bu noktaların 3'ü ile kesişme ihtimali aşağıdakilerden hangisidir?

SORU 10

Soru 10: Aşağıdaki kelimelerden hangisinden rasgele seçilen bir harfin sessiz olma olasılığı, sesli olma olasılığının 2 katıdır?

Yukarı Çık