HESAPLAMA ARAÇLARI


ARAÇ: TAM SAYI KARŞILAŞTIRMA ARACI


 

TAM SAYI KARŞILAŞTIRMA ARACI

Tam sayılar girin.


1234 < 1242

ÇÖZÜM

43212421

1234 < 1242

 

BİLGİLER

İki pozitif tam sayıyı karşılaştırırken önce basamak sayısına bakarız. Daha fazla basamağa sahip olan tam sayı daha büyüktür. Eğer basamak sayıları eşitse, soldan başlayarak basamaklardaki rakamları karşılaştırırız. Aynı rakamla karşılaştığımızda bir sağdaki basamağa geçeriz. Farklı rakamlarla karşılaştığımız ilk basamakta dururuz. Hangi sayının basamağı daha büyükse o sayının değeri de daha büyüktür.

(Konu anlatımı ve örnekler için tıklayın.)

 

TAM SAYI KARŞILAŞTIRMA ARACI NEDİR?

Tam sayı karşılaştırma aracı,

 • Yazdığınız pozitif veya negatif tam sayılardan hangisinin daha büyük olduğunu bulur ve
 • Tüm çözüm basamaklarını açıklar.

TAM SAYI KARŞILAŞTIRMA ARACI NASIL KULLANILIR?

Tam sayı karşılaştırma hesaplama aracı iki şekilde kullanılabilir.

 • KENDİ YAZDIĞINIZ TAM SAYILARI KARŞILAŞTIRMA

  Hesapla Butonu

  Hesaplama panelindeki kutucuklara istediğiniz tam sayıları yazıp "KARŞILAŞTIR" butonuna tıklayabilirsiniz. Sonuç, açıklamalar ve animasyon ekranın altında otomatik olarak belirir.

 • RASGELE ÖRNEK ÜRETME

  Üret butonu

  Kutucukların sağındaki ZAR resmine tıkladığınızda, tam sayı karşılaştırma hesaplama aracı sizin için kutucuklara rasgele sayılar girerek hesaplamaları bu sayılara göre yapar. Örnek üretme özelliği ile alıştırma yapabilirsiniz.

 • KUTUCUKLARI TEMİZLEME

  Temizle butonu

  Farklı tam sayıların nasıl karşılaştırıldığını görmek için kutucukların altındaki TEMİZLE butonuna tıklayarak, hem kutucukları hem de aşağıdaki çözüm panelini temizleyebilirsiniz.

 • ÇÖZÜMÜ KOPYALAMA VE İNDİRME

  • Kopyala

   Tam sayı karşılaştırma aracının önemli özelliklerinden biri de ürettiği çözümün kopyalanabilir ve indirilebilir olmasıdır. Çözümün altında çıkan "Kopyala" butonuna tıkladığınızda çözüm panelinde gösterilen çözüm kopyalanır.

  • İndir

   Ayrıca, "Çözümü İndir" butonuna tıklayarak, hesaplama aracının ürettiği çözümü resim dosyası olarak indirebilir ve paylaşabilirsiniz.

 

KONU ANLATIMI

Tam Sayı Karşılaştırma Konusuna Git