HESAPLAMA ARAÇLARI


ARAÇ: EBOB HESAPLAMA ARACI


 

EBOB HESAPLAMA ARACI

Pozitif tam sayılar girin.


Separation Line

SONUÇ

Separation Line

AÇIKLAMALAR

Bu yazıyı görüyorsanız lütfen güncellenmiş bir tarayıcı kullanın.

Separator Line

DİĞER BİLGİLER

 

BİLGİLER

EBOB

İki pozitif tam sayının tüm çarpanlarını sıraladığımızda, bu çarpanlardan bazılarının ortak olduğunu görebiliriz. Ortak olan çarpanlardan en büyüğü bu sayıların EBOB'udur.

EBOB hesaplama

EBOB hesaplama yöntemlerinden biri, verilen sayıların ortak bölen listesini oluşturmaktır. Bu yöntemde verilen sayıları yan yana yazar, sayıların sağına dik bir çizgi çekeriz. Çizginin sağına, soldaki tüm sayıları tam bölen asal sayıları yazarız. Her adımda soldaki sayıları sağa yazdığımız asal sayıya böleriz. Bulduğumuz sonuçları sol tarafta bir alt satıra yazarız. Soldaki sayıların tümünü tam bölen bir asal sayı kalmadığında, çizginin sağındaki sayıları çarparız. Bu çarpam işleminin sonucu EBOB'a eşittir.

 

EBOB HESAPLAMA ARACI NEDİR?

EBOB hesaplama aracı,

 • Verilen sayıların EBOB'unu hesaplar,
 • EBOB hesaplarken kullanılan bölen listesini otomatik olarak çizer,
 • EBOB'un nasıl hesaplandığı ile ilgili bilgiler verir ve
 • Verilen sayıların tüm ortak bölenlerini sıralar.

EBOB HESAPLAMA ARACI NASIL KULLANILIR?

EBOB hesaplama aracı iki şekilde kullanılabilir.

 • KENDİ YAZDIĞINIZ SAYILARIN EBOB'UNU HESAPLAMA

  Hesapla Butonu ikili

  Hesaplama panelindeki iki kutucuğa istediğiniz sayıları yazıp "HESAPLA" butonuna tıklayabilirsiniz. Sonuç ve açıklamalar ekranın altında otomatik olarak belirir.

 • RASGELE ÖRNEK ÜRETME

  Üret butonu ikili

  Kutucukların sağındaki ZAR resmine tıkladığınızda, EBOB hesaplama aracı sizin için kutucuklara rasgele ama anlamlı sayılar girerek hesaplamaları bu sayılara göre yapar. Örnek üretme özelliği ile alıştırma yapabilirsiniz.

 • KUTUCUKLARI TEMİZLEME

  Temizle butonu ikili

  Farklı sayıların EBOB'unu hesaplatmak için kutucukların altındaki TEMİZLE butonuna tıklayarak, hem kutucukları hem de aşağıdaki çözüm panelini temizleyebilirsiniz.

 • ÇÖZÜMÜ KOPYALAMA VE İNDİRME

  • Kopyala

   EBOB hesaplama aracının önemli özelliklerinden biri de ürettiği çözümün kopyalanabilir ve indirilebilir olmasıdır. Çözümün altında çıkan "Kopyala" butonuna tıkladığınızda çözüm panelinde gösterilen çözüm kopyalanır.

  • İndir

   Ayrıca, "Çözümü İndir" butonuna tıklayarak, hesaplama aracının ürettiği çözümü resim dosyası olarak indirebilir ve paylaşabilirsiniz.

 

KONU ANLATIMI

EBOB Konusuna Git