HESAPLAMA ARAÇLARI


ARAÇ: KESRİN KUVVETİ-HESAPLAMA ARACI


 

KESRİN KUVVETİ-HESAPLAMA ARACI

Payı, paydayı ve kuvveti girin.


Kuvvet:


Separation Line

SONUÇ

(69)2=94\mathbf{\LARGE{(} \normalsize \color{#3a5998} \dfrac{6}{9} \color{black}\LARGE{)} \normalsize^{\color{chocolate}-2} = \dfrac{9}{4}}

Separation Line

AÇIKLAMALAR

📕 (69)2\mathbf{\LARGE{(} \normalsize \color{#3a5998} \dfrac{6}{9} \color{black}\LARGE{)} \normalsize^{\color{chocolate}-2}} ifadesi 96=32\mathbf{\color{#3a5998} \dfrac{9}{6}\color{black}=\color{olive}\dfrac{3}{2}}'nın 2'nci kuvvetidir.

(69)2=(32)2=\mathbf{\LARGE{(} \normalsize \color{#3a5998} \dfrac{6}{9} \color{black}\LARGE{)} \normalsize^{\color{chocolate}-2} = \LARGE{(} \normalsize\color{olive}\dfrac{3}{2}\color{black}\LARGE{)} \normalsize^{\color{chocolate}2} = } 32x\color{olive}\dfrac{3}{2}\color{black}\:x 32\color{olive}\dfrac{3}{2}\color{black}=94=\mathbf{\dfrac{9}{4}}

Separator Line

DİĞER BİLGİLER

👉 69\mathbf{\color{#3a5998} \dfrac{6}{9}} sadeleştiğinde 23\mathbf{\color{olive} \dfrac{2}{3}} olur.

👉 23\mathbf{\color{olive} \dfrac{2}{3}} bir pozitif basit kesirdir.

👉 94\mathbf{\dfrac{9}{4}} bir pozitif bileşik kesirdir.

 

BİLGİLER

KESİRLİ SAYILARIN KUVVETLERİ

Kesrin Kuvveti

Tam sayılarda olduğu gibi, kesirli sayıların tekrarlı çarpımları da üslü gösterimle ifade edilebilir. Bu gösterimde, taban çarpılan kesri ve kuvvet kaç tane kesrin çarpıldığını gösterir.

(Konu anlatımı ve örnekler için tıklayın.)

 

KESRİN KUVVETİ-HESAPLAMA ARACI NEDİR?

Kesirli kuvvet hesaplama aracı,

 • Yazdığınız kesrin istediğiniz kuvvetini hesaplar ve
 • Kuvvetin nasıl alındığını açıklar.

KESRİN KUVVETİ-HESAPLAMA ARACI NASIL KULLANILIR?

Kesirli kuvvet hesaplama aracı iki şekilde kullanılabilir.

 • KENDİ YAZDIĞINIZ KESRİN KUVVETİNİ HESAPLAMA

  Hesapla Butonu Kesir

  Hesaplama panelindeki kutucuklara istediğiniz sayıları yazıp "HESAPLA" butonuna tıklayabilirsiniz. Sonuç ve açıklamalar ekranın altında otomatik olarak belirir.

 • RASGELE ÖRNEK ÜRETME

  Üret butonu Kesir

  Kutucuğun sağındaki ZAR resmine tıkladığınızda, kesirli kuvvet hesaplama aracı sizin için kutucuklara rasgele pay, payda ve ve kuvvetler girerek hesaplamaları bu sayıya göre yapar. Örnek üretme özelliği ile alıştırma yapabilirsiniz.

 • KUTUCUĞU TEMİZLEME

  Temizle butonu Kesir

  Farklı kesirlerin kuvvetlerini görmek için kutucuğun altındaki TEMİZLE butonuna tıklayarak, hem kutucuğu hem de aşağıdaki çözüm panelini temizleyebilirsiniz.

 • ÇÖZÜMÜ KOPYALAMA VE İNDİRME

  • Kopyala

   Kesirli kuvvet hesaplama aracının önemli özelliklerinden biri de ürettiği çözümün kopyalanabilir ve indirilebilir olmasıdır. Çözümün altında çıkan "Kopyala" butonuna tıkladığınızda çözüm panelinde gösterilen çözüm kopyalanır.

  • İndir

   Ayrıca, "Çözümü İndir" butonuna tıklayarak, hesaplama aracının ürettiği çözümü resim dosyası olarak indirebilir ve paylaşabilirsiniz.

 

KONU ANLATIMI

Kesirli Kuvvet Konusuna Git