HESAPLAMA ARAÇLARI


ARAÇ: 3'LÜ EKOK HESAPLAMA ARACI


 

3'LÜ EKOK HESAPLAMA ARACI

Pozitif tam sayılar girin.

Separation Line

SONUÇ

Bu yazıyı görüyorsanız lütfen güncellenmiş bir tarayıcı kullanın.

Separation Line

AÇIKLAMALAR

Separator Line

DİĞER BİLGİLER

 

Matematik Delisi Hesaplama Araçları

BİLGİLER

ÜÇ SAYININ EKOK'U

Üç sayının EKOK'unu hesaplayabilmek için bu sayıların ortak bölen listesini oluşturabiliriz..

3'lü ekok aşama 1

Bu yöntemde, verilen sayıları yazıp, sağ taraflarına dik bir çizgi çektikten sonra, bu sayıların tümünü bölen asal sayıları bulmaya çalışırız. Böyle bir asal sayı bulduğumuzda, bu asal sayıyı çizginin sağına yazar, soldaki sayıları bu asal sayıya böler ve bölme sonuçlarını yeni bir satıra yazarız. Bu işleme, sayıların üçünü birden kalansız bölen bir asal sayı kalmayana kadar devam ederiz.

3'lü ekok aşama 2

Sonrasında, sol taraftaki sayılardan ikisini kalansız bölen asal sayıları ararız. Böyle bir asal sayı bulduğumuzda, soldaki sayılardan bu asal sayıya tam bölünenleri böler, sonuçları altlarına yazarız. Bölünmeyen sayıyı alt satıra aynen geçiririz.

3'lü ekok aşama 3

Soldaki sayılardan herhangi ikisinin ortak bir asal böleni kalmayana kadar bu işleme devam ederiz. Son olarak, EKOK'u bulabilmek için çizginin sağındaki asal sayıları ve en alt satırdaki sayıları birbiriyle çarparız.

 

3'LÜ EKOK HESAPLAMA ARACI NEDİR?

3'lü EKOK hesaplama aracı, yazdığınız 3 sayının

 • EKOK'unu hesaplar,
 • Ortak bölen listesini oluşturur ve
 • Ortak katlarını bulur.

3'LÜ EKOK HESAPLAMA ARACI NASIL KULLANILIR?

3'lü EKOK hesaplama aracı iki şekilde kullanılabilir.

 • KENDİ YAZDIĞINIZ YAZDIĞINIZ SAYILARIN EKOK'UNU HESAPLATMA

  Hesapla Butonu Üçlü

  Hesaplama panelindeki kutucuklara istediğiniz sayıları yazıp "HESAPLA" butonuna tıklayabilirsiniz. Sonuç ve açıklamalar ekranın altında otomatik olarak belirir.

 • RASGELE ÖRNEK ÜRETME

  Üret butonu Üçlü

  Kutucukların sağındaki ZAR resmine tıkladığınızda, 3'lü EKOK hesaplama aracı sizin için kutucuklara rasgele ama anlamlı bir sayı girerek hesaplamaları bu sayılara göre yapar. Örnek üretme özelliği ile alıştırma yapabilirsiniz.

 • KUTUCUKLARI TEMİZLEME

  Temizle butonu Üçlü

  Farklı sayıların EKOK'unu hesaplatmak için kutucukların altındaki TEMİZLE butonuna tıklayarak, hem kutucukları hem de aşağıdaki çözüm panelini temizleyebilirsiniz.

 • ÇÖZÜMÜ KOPYALAMA VE İNDİRME

  • Kopyala

   EKOK hesaplama aracının önemli özelliklerinden biri de ürettiği çözümün kopyalanabilir ve indirilebilir olmasıdır. Çözümün altında çıkan "Kopyala" butonuna tıkladığınızda çözüm panelinde gösterilen çözüm kopyalanır.

  • İndir

   Ayrıca, "Çözümü İndir" butonuna tıklayarak, hesaplama aracının ürettiği çözümü resim dosyası olarak indirebilir ve paylaşabilirsiniz.

 

KONU ANLATIMI

EKOK Konusuna Git