Sınıf 8TESTLERKONU 27 ➤ KONU TESTİ-1

SÜRE

15:00

EŞOLASILIKLI OLAYLAR

KONU TESTİ-1

SORU 1
Eşolasılıklı olaylar-test-Araba Sorusu

Ahmet’in 6'sı kırmızı ve 4'ü beyaz renk olmak üzere toplam 10 otomobili vardır. Bu otomobilllerden bir kısmı benzinli ve geri kalanlar dizeldir.

Ahmet'in otomobilleri arasından rasgele seçilen birinin beyaz olma olasılığı, dizel olma olasılığına eşitse, benzinli otomobillerinden en az kaçı kırmızıdır?

SORU 2

Bir sınıftaki sınıf başkanı, tüm öğrenciler arasından rasgele yapılan bir seçim sonucunda belirlenmektedir. Geçen sene bu sınıfta 15 öğrenci vardır.

Bu sene sınıfa yeni bir erkek öğrenci transfer olduğu halde sınıf başkanının erkek olma olasılığı değiştirmemiştir.

Yeni gelen erkek öğrenciye ek olarak, sınıfa 4 kız öğrenci daha transfer olursa, sınıf başkanının kız olma olasılığı aşağıdakilerden hangisi olur?

SORU 3
Eşolasılıklı Olaylar-test-Dikdörtgen sorusu

ABCD bir dikdörtgendir. K, L, M, N ve O noktaları arasından rasgele seçilen bir nokta ile A noktasından geçen bir doğru, bu dikdörtgeni ikiye parçaya ayıracaktır.

D noktasını içine alan parçanın alanı ... ve diğer parçanın alanı ... ile gösterilirse, ... oranının 1’den büyük olma olasılığı aşağıdakilerden hangisine eşittir?

SORU 4
Eşolasılıklı Olaylar-test-Kırmızı top sorusu

Başlangıçta, A ve B kutularında 4’er tane kırmızı top vardır. Bu kutulara toplam 10 siyah top daha eklenecektir.

Bu işlemden sonra, A kutusundan rasgele çekilen bir topun kırmızı olma olasılığı ... olduğuna göre, B kutusundan rasgele çekilen bir topun siyah olma olasılığı aşağıdakilerden hangisine eşittir?

SORU 5

Ali hilesiz iki zar atmıştır. Birinci zarda gelen sayı kadar beyaz ve ikinci zarda gelen sayı kadar kırmızı topu bir kutuya koymuştur.

Bu kutudan rasgele çekilen bir topun beyaz olma olasılığı ... ise ikinci zar kaç gelmiştir?

SORU 6

Öykü, 1’den 25’e kadar olan tam sayıları aynı özelliklere sahip 25 kâğıda yazdıktan sonra üzerinde 1’den n’ye kadar sayılar yazılı olan kâğıtları A torbasına ve geri kalan kâğıtları B torbasına atmıştır.

B torbasından rasgele seçilen bir sayının asal olma olasılığı ... ise, A kutusundan rasgele seçilen bir sayının tam kare olma olasılığı hangisine eşittir?

SORU 7
Eşolasılıklı olaylar-test-gemi sorusu

A noktasından yola çıkan bir gemi, B noktasına doğru düz bir doğrultuda hareket edecektir. Birinci gün ... km, ikinci gün bu uzaklığın 2 katı ve üçüncü gün ise 3 katı kadar yol gitmiştir. ... , havanın durumuna bağlı olarak, eşit olasılıklarla 1'den 8'e kadar herhangi bir doğal sayı olabilir.

Bu geminin üçüncü günün sonunda A noktasına ... km uzaklıkta olan B noktasından geçmiş olma olasılığı aşağıdakilerden hangisine eşittir?

SORU 8
Eşolasılıklı Olaylar-test-Kareli Kağıt sorusu

Tüm köşeleri A, B, C, D ve E noktaları üzerinde olan üçgenlerden biri rasgele seçilerek, yukarıdaki kareli kâğıda çizilecektir.

Kâğıttaki karelerin kenar uzunlukları 1 birimse, çizilen üçgenin alanının 8 birim2’den büyük olma olasılığı kaçtır?

SORU 9

4 × 4’lük bir sudoku, 4 satır ve 4 sütun halinde yerleştirilmiş 16 küçük kareden oluşur. Her bir karenin içerisinde 1, 2, 3 veya 4 sayılarından biri olmalıdır.

Eşolasılıklı Olaylar-test-Sudoku sorusu

Bir sudoku tablosu, 4 satırın, 4 sütunun veya 4 hücrenin birleşimi olarak düşünülebilir. Her satırda, sütunda ve hücrede 1, 2, 3 ve 4 sayılarından birer tane olmalıdır.

Sudoku oyunun amacı, 4 × 4 tablo üzerinde başlangıçta verilen sayıları ve yukarıdaki kuralları kullanarak tablonun tamamını doldurmaktır.

Eşolasılıklı Olaylar-test-Sudoku sorusu-2

Yukarıdaki sudoku tablosunda 1, 2 veya 3 sayılarından biri rasgele seçilerek A yerine yazılacaksa, B karesindeki sayının 1 olma olasılığı aşağıdakilerden hangisidir?

SORU 10
Eşolasılıklı Olaylar-test-Beton Zemin sorusu

Bir inşaatın tabanı, katmanlar halinde ahşap ve beton plakalarla kaplanacak ve zeminde 50 cm yüksekliğinde bir platform oluşturulacaktır. Ahşap plakalardan her biri 10 cm yüksekliğinde ve 1 ton ağırlığındadır. Beton plakalardan her biri ise, 5 cm yüksekliğinde ve 2 ton ağırlığındadır.

Zemine, önce 1, 2, 3, 4 ve 5 arasından rasgele seçilen bir sayı kadar ahşap plaka ve daha sonra da toplam yüksekliği 50 cm'ye tamamlayacak kadar beton plaka döşenecektir.

Buna göre, inşa edilecek platformun ağırlığının 10 tondan fazla olma olasılığı aşağıdakilerden hangisine eşittir?

Yeniden Başlat
Yukarı Çık