HESAPLAMA ARAÇLARI


ARAÇ: ONDALIK GÖSTERİM KARŞILAŞTIRMA ARACI


 

ONDALIK GÖSTERİM KARŞILAŞTIRMA ARACI

Ondalık gösterimde sayılar girin.


12.34 < 12.42

ÇÖZÜM

43.2124.21

12.34 < 12.42

 

BİLGİLER

ONDALIK GÖSTERİMLERİ KARŞILAŞTIRMA

Ondalık gösterimde sayıları karşılaştırırken önce bu sayıların tam kısımlarına bakarız. Tam kısmında daha fazla basamak olan sayı daha büyüktür. Eğer tam kısımlarında aynı sayıda basamak varsa, en üst basamaktan başlayarak rakamları karşılaştırırız. Bu basamaktaki rakamlar aynıysa bir sonraki basamağa geçeriz. Farklı rakamların olduğu ilk basamak bize hangi sayının daha büyük olduğunu gösterir. Büyük rakama sahip olan sayı daha büyüktür.

Karşılaştırmamız gereken sayılardan birinin ondalık kısmında diğerinden daha az basamak varsa, eksik olan basamakların yerinde 0 olduğunu varsayabiliriz.

(Konu anlatımı ve örnekler için tıklayın.)

 

ONDALIK GÖSTERİM KARŞILAŞTIRMA ARACI NEDİR?

Ondalık gösterim karşılaştırma aracı,

 • Yazdığınız sayıları karşılaştırır,
 • Sayılardan hangisinin daha büyük ve hangisinin daha küçük olduğunu belirtir ve
 • Animasyonlarla karşılaştırma yapmayı öğretir.

ONDALIK GÖSTERİM KARŞILAŞTIRMA ARACI NASIL KULLANILIR?

Ondalık gösterim karşılaştırma aracı iki şekilde kullanılabilir.

 • KENDİ YAZDIĞINIZ SAYILARI KARŞILAŞTIRMA

  Hesapla Butonu

  Hesaplama panelindeki kutucuklara istediğiniz sayıları yazıp "KARŞILAŞTIR" butonuna tıklayabilirsiniz. Sonuç, açıklamalar ve animasyonlar ekranın altında otomatik olarak belirir.

 • RASGELE ÖRNEK ÜRETME

  Üret butonu

  Kutucukların sağındaki ZAR resmine tıkladığınızda, ondalık gösterim karşılaştırma aracı sizin için kutucuklara rasgele sayılar girerek hesaplamaları bu sayılara göre yapar. Örnek üretme özelliği ile alıştırma yapabilirsiniz.

 • KUTUCUKLARI TEMİZLEME

  Temizle butonu

  Farklı sayıları karşılaştırmak için kutucukların altındaki TEMİZLE butonuna tıklayarak, hem kutucukları hem de aşağıdaki çözüm panelini temizleyebilirsiniz.

 • ÇÖZÜMÜ KOPYALAMA VE İNDİRME

  • Kopyala

   Ondalık gösterim karşılaştırma aracının önemli özelliklerinden biri de ürettiği çözümün kopyalanabilir ve indirilebilir olmasıdır. Çözümün altında çıkan "Kopyala" butonuna tıkladığınızda çözüm panelinde gösterilen çözüm kopyalanır.

  • İndir

   Ayrıca, "Çözümü İndir" butonuna tıklayarak, hesaplama aracının ürettiği çözümü resim dosyası olarak indirebilir ve paylaşabilirsiniz.

 

KONU ANLATIMI

Ondalık gösterimi karşılaştırma konusuna git