HESAPLAMA ARAÇLARI


ARAÇ: ONDALIK GÖSTERİM SIRALAMA ARACI


 

ONDALIK GÖSTERİM SIRALAMA ARACI

Sayıları yazarken aralarına boşluk koyun.


ÇÖZÜM

 

BİLGİLER

ONDALIK GÖSTERİMLERİ SIRALAMA

Ondalık gösterimde sayıları sıralarken önce bu sayıların tam kısımlarına bakarız. Tam kısmında daha fazla basamak olan sayı daha büyüktür. Eğer tam kısımlarında aynı sayıda basamak varsa, en üst basamaktan başlayarak rakamları sıralarız. Bu basamaktaki rakamlar aynıysa bir sonraki basamağa geçeriz. Farklı rakamların olduğu ilk basamak bize hangi sayının daha büyük olduğunu gösterir. Büyük rakama sahip olan sayı daha büyüktür.

Karşılaştırmamız gereken sayılardan birinin ondalık kısmında diğerinden daha az basamak varsa, eksik olan basamakların yerinde 0 olduğunu varsayabiliriz.

(Konu anlatımı ve örnekler için tıklayın.)

 

ONDALIK GÖSTERİM SIRALAMA ARACI NEDİR?

Ondalık gösterim sıralama aracı,

 • Yazdığınız sayıları büyükten küçüğe veya küçükten büyüğe sıralar ve
 • Animasyonlarla sıralamayı yapmayı öğretir.

ONDALIK GÖSTERİM SIRALAMA ARACI NASIL KULLANILIR?

Ondalık gösterim sıralama aracı iki şekilde kullanılabilir.

 • KENDİ YAZDIĞINIZ SAYILARI SIRALAMA

  Hesapla Butonu

  Hesaplama panelindeki kutucuğa istediğiniz sayıları aralarına boşluk koyarak yazıp "SIRALA" butonuna tıklayabilirsiniz. Sonuç, açıklamalar ve animasyonlar ekranın altında otomatik olarak belirir.

 • RASGELE ÖRNEK ÜRETME

  Üret butonu

  Kutucuğun sağındaki ZAR resmine tıkladığınızda, ondalık gösterim sıralama aracı sizin için kutucuğa rasgele sayılar girerek hesaplamaları bu sayılara göre yapar. Örnek üretme özelliği ile alıştırma yapabilirsiniz.

 • SIRALAMANIN YÖNÜNÜ DEĞİŞTİRME

  Seç butonu

  Kutucuğun altındaki menüden sıralamanın büyükten küçüğe mi yoksa küçükten büyüğe mi olacağını seçebilirsiniz.

 • KUTUCUKLARI TEMİZLEME

  Temizle butonu

  Farklı sayıları sıralamak için kutucuğun altındaki TEMİZLE butonuna tıklayarak, hem kutucuğu hem de aşağıdaki çözüm panelini temizleyebilirsiniz.

 • ÇÖZÜMÜ KOPYALAMA VE İNDİRME

  • Kopyala

   Ondalık gösterim sıralama aracının önemli özelliklerinden biri de ürettiği çözümün kopyalanabilir ve indirilebilir olmasıdır. Çözümün altında çıkan "Kopyala" butonuna tıkladığınızda çözüm panelinde gösterilen çözüm kopyalanır.

  • İndir

   Ayrıca, "Çözümü İndir" butonuna tıklayarak, hesaplama aracının ürettiği çözümü resim dosyası olarak indirebilir ve paylaşabilirsiniz.

 

KONU ANLATIMI

Ondalık gösterimi karşılaştırma konusuna git