Sınıf 5TESTLERKONU 6 ➤ KONU TESTİ 2

SÜRE

10:00

TOPLAMA VE ÇIKARMA İŞLEMLERİNİN SONUÇLARINI TAHMİN ETME

KONU TESTİ 2

SORU 1

79 612 – 28 313 işleminin sonucu en yakın yüzlüğe yuvarlandığında, aşağıdaki sayılardan hangisi elde edilir?

CEVAP: B

SORU 2

A ve A + 1 sayıları en yakın binliklere yuvarlandığında farklı sayılar elde ediliyorsa, A aşağıdakilerden hangisi olabilir?

CEVAP: A

SORU 3
Çıkarma işlemi tahmin test

Yukarıdaki işlemin sonucunu tahmin edebilmek için eksileni ve çıkanı en yakın yüzlüklere yuvarlayan Melek’in tahmini, gerçek sonuçtan ne kadar fazladır?

CEVAP: B

SORU 4
Toplama Çıkarma Tahmin Test Düşünce

7285 + 816 toplamındaki ilk sayı en yakın binliğe ve ikinci sayı en yakın yüzlüğe yuvarlanıp, toplandığında sonuç aşağıdakilerden hangisi çıkar?

CEVAP: C

SORU 5

3185 ile 1637 sayılarının farkını tahmin edebilmek için bu sayıları en yakın yüzlüklere yuvarlayan Esra, işlemleri doğru yaparsa aşağıdaki sayılardan hangisini elde eder?

CEVAP: B

SORU 6

836 ile 723’ün toplamını tahmin etmek isteyen Levent, bu sayıları önce en yakın yüzlüklere yuvarlamış, daha sonra da toplama işlemini yapmıştır.

Gerçek toplam ile Levent’in tahmini arasındaki fark kaçtır?

CEVAP: A

SORU 7

Bir koşucu spor karşılaşmalarına hazırlanmak için Pazartesi günü 7395, Salı günü 4836 ve Çarşamba günü 5541 metre koşmuştur. Antrenörü ise, bu sporcunun toplam kaç metre koştuğunu yaklaşık olarak hesaplayabilmek için günlük koştuğu mesafeleri en yakın binliklere yuvarlayıp, bulduğu sayıları toplamıştır.

Buna göre, antrenörün bulduğu yaklaşık mesafe kaç metredir?

CEVAP: B

SORU 8

8a sayısı en yakın onluğa yuvarlandığında 9b sayısı elde ediliyorsa, a + b aşağıdakilerden hangisi olamaz?

CEVAP: A

SORU 9

Üç basamaklı aaa sayısı en yakın yüzlüğe yuvarlandığında 600 sayısı elde ediliyorsa, a aşağıdakilerden hangisine eşittir?

CEVAP: B

SORU 10

a15 ile 38 sayıları en yakın onluklara yuvarlandığında, elde edilen sayıların toplamı 360 çıkıyorsa, a aşağıdakilerden hangisine eşittir?

CEVAP: A

Yeniden Başlat
Yukarı Çık