HESAPLAMA ARAÇLARI


ARAÇ: BÖLEN LİSTESİ HESAPLAMA ARACI


 

BÖLEN LİSTESİ HESAPLAMA ARACI

1'den büyük bir tam sayı girin.

Separation Line

SONUÇ

Bu yazıyı görüyorsanız lütfen güncellenmiş bir tarayıcı kullanın.

Separation Line

AÇIKLAMALAR

Separator Line

DİĞER BİLGİLER

 

BİLGİLER

BÖLEN LİSTESİ

Bölen listesi, bir tam sayının asal çarpanlarını (bölenlerini) ve asal çarpanlarına nasıl ayrıldığını bulabilmek için kullanılan yöntemlerden biridir. (Daha detaylı bilgi ve örnekler için tıklayın.)

30'un bölen listesi

Bir sayının bölen listesini oluştururken bu sayıyı yazıp sağına dik bir çizgi çekeriz. Bu sayıyı tam bölen asal sayıları ararız. Bulduğumuz asal sayıları çizginin sağına yazar, soldaki sayıyı bu asal sayıya böleriz. Sol tarafta 1 sayısını elde edene kadar işlem yapmaya devam ederiz. 1'i elde ettiğimizde, çizginin sağında kalan sayılar asal çarpanları, bu asal sayıların çarpımı ise başlangıçtaki sayının asal çarpanlarına ayrılmış halini verir. (Konu anlatımı ve örnekler için tıklayın.)

 

BÖLEN LİSTESİ HESAPLAMA ARACI NEDİR?

Bölen listesi hesaplama aracı,

 • Yazdığınız sayının bölen listesini oluşturur,
 • Adım adım bu bölen listesinin nasıl oluşturulduğunu anlatır,
 • Yazdığınız sayının asal çarpanlarını bulur ve
 • Asal çarpanlarına ayırır.

BÖLEN LİSTESİ HESAPLAMA ARACI NASIL KULLANILIR?

Bölen listesi hesaplama aracı iki şekilde kullanılabilir.

 • KENDİ YAZDIĞINIZ SAYININ BÖLEN LİSTESİNİ OLUŞTURMA

  Hesapla Butonu Tekli

  Hesaplama panelindeki kutucuğa istediğiniz sayıyı yazıp "HESAPLA" butonuna tıklayabilirsiniz. Sonuç ve açıklamalar ekranın altında otomatik olarak belirir.

 • RASGELE ÖRNEK ÜRETME

  Üret butonu Tekli

  Kutucuğun sağındaki ZAR resmine tıkladığınızda, çarpan hesaplama aracı sizin için kutucuğa rasgele ama anlamlı bir sayı girerek hesaplamaları bu sayıya göre yapar. Örnek üretme özelliği ile alıştırma yapabilirsiniz.

 • KUTUCUĞU TEMİZLEME

  Temizle butonu Tekli

  Farklı sayıların bölen listelerini görmek için kutucuğun altındaki TEMİZLE butonuna tıklayarak, hem kutucuğu hem de aşağıdaki çözüm panelini temizleyebilirsiniz.

 • ÇÖZÜMÜ KOPYALAMA VE İNDİRME

  • Kopyala

   Bölen listesi hesaplama aracının önemli özelliklerinden biri de ürettiği çözümün kopyalanabilir ve indirilebilir olmasıdır. Çözümün altında çıkan "Kopyala" butonuna tıkladığınızda çözüm panelinde gösterilen çözüm kopyalanır.

  • İndir

   Ayrıca, "Çözümü İndir" butonuna tıklayarak, hesaplama aracının ürettiği çözümü resim dosyası olarak indirebilir ve paylaşabilirsiniz.

 

KONU ANLATIMI

Bölen listesi Konusuna Git