HESAPLAMA ARAÇLARI


ARAÇ: ÇARPAN AĞACI HESAPLAMA ARACI


 

ÇARPAN AĞACI HESAPLAMA ARACI

1'den büyük bir tam sayı girin.

Separation Line

SONUÇ

Bu yazıyı görüyorsanız lütfen güncellenmiş bir tarayıcı kullanın.

Separator Line

DİĞER BİLGİLER

 

BİLGİLER

ÇARPAN AĞACI

Bölen listesine ek olarak, bir tam sayının asal çarpanlarını ve asal çarpanlarına nasıl ayrıldığını bulabilmek için kullandığımız yöntemlerden biri de çarpan ağacıdır. (Daha detaylı bilgi ve örnekler için tıklayın.)

30'un çarpan ağacı

1'den büyük bir tam sayının çarpan ağacı oluşturabilmek için bu sayıyı ağacın tepesine yazarız. Yazdığımız sayının 1'den büyük hangi iki doğal sayının çarpımına eşit olduğu buluruz. Ağacın tepesinden iki dal çıkarır, bulduğumuz doğal sayıları bu dalların ucuna yazarız. Dalların ucunda sadece asal sayılar kalana kadar dallara yazdığımız sayılarla aynı işleme devam ederiz. Ağacı oluşturduktan sonra, dalların ucundaki asal sayıları çarparak en tepedeki sayının asal çarpanlarına ayrılmış halini elde ederiz. (Konu anlatımı ve örnekler için tıklayın.)

 

ÇARPAN AĞACI HESAPLAMA ARACI NEDİR?

Çarpan ağacı hesaplama aracı, yazdığınız sayının

 • Çarpan ağacını oluşturur,
 • Asal çarpanlarını bulur ve
 • Asal çarpanlarına ayırır.

ÇARPAN AĞACI HESAPLAMA ARACI NASIL KULLANILIR?

Çarpan ağacı hesaplama aracı iki şekilde kullanılabilir.

 • KENDİ YAZDIĞINIZ SAYININ ÇARPAN AĞACINI BULMA

  Hesapla Butonu Tekli

  Hesaplama panelindeki kutucuğa istediğiniz sayıyı yazıp "HESAPLA" butonuna tıklayabilirsiniz. Sonuç ve açıklamalar ekranın altında otomatik olarak belirir.

 • RASGELE ÖRNEK ÜRETME

  Üret butonu Tekli

  Kutucuğun sağındaki ZAR resmine tıkladığınızda, çarpan aağacı hesaplama aracı sizin için kutucuğa rasgele ama anlamlı bir sayı girerek hesaplamaları bu sayıya göre yapar. Örnek üretme özelliği ile alıştırma yapabilirsiniz.

 • KUTUCUĞU TEMİZLEME

  Temizle butonu Tekli

  Farklı sayıların çarpan ağaçlarını görmek için kutucuğun altındaki TEMİZLE butonuna tıklayarak, hem kutucuğu hem de aşağıdaki çözüm panelini temizleyebilirsiniz.

 • ÇÖZÜMÜ KOPYALAMA VE İNDİRME

  • Kopyala

   Çarpan ağacı hesaplama aracının önemli özelliklerinden biri de ürettiği çözümün kopyalanabilir ve indirilebilir olmasıdır. Çözümün altında çıkan "Kopyala" butonuna tıkladığınızda çözüm panelinde gösterilen çözüm kopyalanır.

  • İndir

   Ayrıca, "Çözümü İndir" butonuna tıklayarak, hesaplama aracının ürettiği çözümü resim dosyası olarak indirebilir ve paylaşabilirsiniz.

 

KONU ANLATIMI

Çarpan Ağacı Konusuna Git